ŽELJKA MARKIĆ 'Uskrsnuli su mrtvi, pa sada imamo pola milijuna SDP-ovih duhova birača'
(Jutarnji)
ODRŽALA PRESSICU
ZAGREB - Inicijativa "U ime obitelji" upozorila je u srijedu kako su od tri različite državne institucije - Ministarstva uprave, Državnog zavoda za statistiku i HZZO-a dobili različite podatke o broju birača u Hrvatskoj, zbog čega su od Ministarstva uprave zatražili očitovanje o razlici od više od pola milijuna birača s prebivalištem u Hrvatskoj, a čelnica inicijative Željka Markić ustvrdila je da se radi o "pola milijuna SDP-ovih duhova birača".

Iz Ministarstva uprave dobiven je podatak kako se prvoga dana prikupljanja potpisa za referendumsku inicijativu o izmjeni izbornog zakonodavstva, 21. rujna, u registru birača nalazilo upisano 4.042.522 punoljetnih osoba s biračkim pravom koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, te da dodatnih 482.614 osoba nema prebivalište u Hrvatskoj.
Po podacima Državnog zavoda za statistiku, prilikom zadnjega popisa stanovništva 2011. godine, utvrđeno je kako u Hrvatskoj živi 3.487.034 punoljetnih osoba, a procjena prema demografskim kretanjima za 2013. godinu utvrdila je oko 12.500 manje punoljetnih osoba, odnosno njih 3.474.453.
Podaci HZZO-a pak pokazuju da je 21. rujna bilo 3.508.481 punoljetnih osiguranih osoba u Hrvatskoj, a 5. listopada 2014. njih 3.496.155.
"Kako je moguće da Ministarstvo uprave u broj birača s prebivalištem u Hrvatskoj ubraja preko pola milijuna birača više nego što postoji punoljetnih državljana u Hrvatskoj", zapitao se Zonjić.
"Broj punoljetnih državljana s prebivalištem u Hrvatskoj, po podacima koje smo dobili, manji je od 3,5 milijuna, pa zaključujem da su mrtvi koje je ministar Arsen Bauk mjesecima izbacivao iz popisa birača uskrsnuli, tako da sada imamo SDP-ove 'duhove birače', a po njegovim brojkama ima ih oko pola milijuna", rekla je Željka Markić.
Na novinarski upit o prijedlogu novoga Zakona o referendumu, član Organizacijskoga odbora inicijative Ivan Munjin ocijenio je da prijedlog SDP-a želi onemogućiti građanske referendume, jer bi se građanskim inicijativama oduzela mogućnost određivanja datuma prikupljanja potpisa, već bi to radio državni službenik.
Komentirajući predstojeću saborsku raspravu o izmjenama izbornog zakonodavstva, Markić je ustvrdila kako je to pokrenuto samo zato da se spriječi promjene koje je više od 380.000 građana zatražilo podržavši njihovu referendumsku inicijativu.