S druge strane, Sever je u izjavi Hini neprihvatljivim označio pritisak na mirovinski sustav gdje se traže ubrzane promjene te izjednačavanje žena i muškaraca za odlazak u mirovinu, kao i dob od 67 godina za odlazak u mirovinu.

Nisu mu prihvatljive ni preporuke oko tržišta rada, iako, istaknuo je, daju nešto dulji rok no što je dao resorni ministar rada Mirando Mrsić. "Kao ni petljanje po mjerama koje, sasvim sigurno, nemaju nikakve izravne veze za izlazak iz prekomjernog deficita, niti će nešto značajnije pomaknuti", rekao je Sever.

Pogrešnom smatra i konstataciju da će se time Hrvatska izjednačiti s drugim europskim zemljama, s obzirom da pojedinačno, kazao je, dobar dio zemalja ima bitno povoljnije uvjete u tim segmentima koje se sada u Hrvatskoj žele mijenjati.

"Njihova je primjedba da prevelik broj ljudi prerano odlazi u mirovinu te da i tu nešto treba napraviti, iako je jasno da je to posljedica otpuštanja s posla kao viškova zaposlenika. Njihove su preporuke malo proturječne jer s jedne strane traže penaliziranje ranijeg odlaska u mirovinu, a s druge da treba stvoriti uvjete za zapošljavanje mladih", istaknuo je Sever.

Europska komisija zaključila je danas da je Hrvatska poduzela učinkovite mjere za smanjenje proračunskog deficita u 2014., pa smatra da Postupak prekomjernog deficita (EDP) treba staviti u mirovanje, no da će u 2015. biti potrebne dodatne prilagodbe.

Hrvatskoj Komisija preporuča da u potpunosti provede proračunske mjere za ovu godinu te pojača proračunsku strategiju i dodatno konkretizira najavljene mjere za 2015. i 2016. godinu.

Među ostalim, od Hrvatske traži i da ubrza planirano pomicanje dobi za odlazak u mirovinu za žene i muškarce na 67 godina, da provede drugu fazu reforme tržišta rada, razmotri porezni i socijalni sustav i predstavi akcijski plan za poboljšanje ponovnog uvođenja u svijet rada neaktivnih i nezaposlenih osoba.

'Matematički ciljevi su dostignuti, ali potrebne su reforme'

Vlada je ispunila matematički plan koji je Europska komisija dala, barem za ovu godinu, no Hrvatska mora početi provoditi reforme, istaknuo je danas glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić, komentirajući mišljenje Europske komisije o predloženim mjerama za smanjenje prekomjernog deficita.

"Vlada je ispunila matematički plan koji je Europska komisija dala, barem za ovu godinu. Nešto se manje očekuje u sljedećoj godini, međutim ono što zabrinjava i na što mi upozoravamo pitanje je strukturnih reformi", kazao je u izjavi za novinare Majetić.

Podsjetio je pritom da i predsjednik Europske komisije Jose Manule Barroso ističe kako su potrebne reforme da bi bio ostvaren gospodarski rast, da je to pitanje EU, ne samo Hrvatske.

"Mi u ovom prvom planu ispunjavamo očekivanja, mada je upitna i 2014. jer danas smo dobili informaciju da su prihodi od PDV-a manji za 1,2 milijarde kuna, što znači da će deficit biti za toliko veći. Tako da je pitanje realizacije planova i ciljeva koje nam je Europska komisija dala i za ovu godinu", napominje Majetić.

Komisija je poručila da je Hrvatska poduzela učinkovite mjere za smanjenje proračunskog manjka na 4,6 posto BDP-a, pa smatra da Postupak prekomjernog deficita (EDP) za ovu godinu treba staviti u mirovanje. Na upit kako komentira prijedlog da se procedura prekomjernog deficita u ovoj godini stavi u mirovanje, Majetić je rekao kako je to rezultat problema u vođenju države, a sad i poplava.

"Europa želi dati Hrvatskoj vremena da se posloži i pripremi za reforme koje mora provoditi. To je na neki način dobra i loša vijest, jer smo opet dobili malo vremena", kazao je Majetić, dodajući kako bi više volio da smo dobili kratak rok i odmah počnemo raditi na promjenama, jer vremena više nemamo.

"Hrvatska mora početi provoditi reforme. Moramo biti spremni jer plana B nema. Pitanje je samo odluke, plana i moramo početi raditi na promjenama u čitavom društvu. To je naša poruka koju stalno ponavljamo", kaže Majetić i ponavlja kako poslodavci ne vide da su pokrenuti postupci ili promjene koje će osiguravati da se uspostavi ravnoteža u proračunu - da trošimo koliko stvaramo te da stvaramo više kako bi mogli trošiti više.
 
 
Izvor: Jutarnji.hr
Autor: Hina
Foto: Cropix
Objavljeno: 2. 6. 2014.