POTPREDSJEDNICA Vlade Milanka Opačić često mijenja mišljenja. Prije samo 10 dana istaknula je kako Vlada nipošto ne odustaje od outsourcinga da bi danas izjavila kako je Vlada ipak odustala.

Tako je izjavila da je uži kabinet Vlade danas donio odluku o odabiru spin-off modela izdvajanje pratećih djelatnosti u javnom sektoru, koji uključuje osnivanje javnog poduzeća u koje će prijeći svi zaposlenici.

>Vlada odustala od outsourcinga, ali sindikati ne odustaju od referenduma

Sindikati koji će već danas imati prikupljen dovoljan broj od 350.000 potpisa za referendum da se donese Zakon protiv izdvajanja pomoćnih poslova u državnom i javnom sektoru, takvu odluku Vlade smatraju neprihvatljivom, baš kao i onu o outsourcingu.

"Ovo su u Vladi namjerno tempirali da zbune naše građane. No ne treba građane podcjenjivati, očekujemo da će u još većem broju potpisati za referendum i to će biti dodatan vjetar u leđa sindikatima koji neće iznevjeriti građane nego ćemo i dalje tražiti da se donese Zakon", rekao je za Index Željko Stipić predsjednik sindikata Preporod i koordinator akcije prikupljanja potpisa za provođenje ovog referenduma.

Vlada pravi cirkus od obnašanja vlasti

Naglasio je kako Vlada ovim potezom samo pravi cirkus od obnašanja vlasti te da to više nema smisla.

"U ovom trenutku nas 17 sindikata ne zanimaju spin offovi. O tom modelu smo četiri mjeseca razgovarali s Vladom. Mi smo sad fokusirani na uspješan nastavak prikupljanja potpisa. Danas ili sutra ćemo ih prikupiti dovoljno. Želimo ih skupiti što više, a nakon toga se samo može dogoditi referendum o izjašnjavanju građana koji će odlučivati da li su zato da se donese Zakon da se trajno zabrani izdvajanje pratećih službi iz javnog sektora. To je ono što nas isključivo zanima", rekao je Stipić, dodajući kako je konačna pobjeda sindikata donošenje tog Zakona koji je jedino prihvatljivo rješenje za sve građane.

Tvrdi kako više nema nikakvog pogađanja s Vladom.

"Vlada računa s tim da će građani sad odustati od potpisivanja za referendum. Već su bacili spin u jedan dnevni list za kojeg se jasno zna da je na strani Vlade, a o našem referendumu do tad nije objavio ni slova. Mi štitimo javni interes, da škole i bolnice ostanu ovakve kakve jesu. Vlada ima nepodnošljivu lakoću u donošenju loših odluka, to im je postala politička praksa. Rješenje sa spin offom je vrlo loše. Tko garantira da ta tvrtka neće propasti. Oni bi osnovali javno poduzeće koje bi se potom zajedno s privatnicima borilo za poslove, a tko im garantira da će ih dobiti", pita se Stipić.

Tvrdi kako Vlada nije pokazala nikakve analize koje prate to rješenje, te da kaže, nije tragično bilo bi smiješno s obzirom na to kakve sve odluke Vlada najavljuje pa potom opovrgava.

Spin off je neprihvatljiv

Napominje kako je o spin off modelu ministar Mirando Mrsić mjesecima pregovarao sa sindikatima te da su odjednom razgovori naprasno prekinuti.

"Vlada nam je u veljači rekla da odustaju od spin off-a i da idu na outsourcing. A mi ni tad nismo bili za spin off, baš kao ni kasnije za outsourcing. Vladi je sad cilj da javnosti prezentiraju kako su problem riješili, a zapravo ništa od toga već će nas za par mjeseci na još grublji način suočiti s istim problemom", kazao je Stipić.

Opačić je pak za spin off model rekla kako država ima iskustva s tim modelom, te da očekuje kako će to omogućiti ujednačavanje standarda i kvalitete poslova.

Vlada će istaknula je Opačić, prihvatiti taj model do kraja lipnja, a nakon toga kreće se u realizaciju, da bi početkom iduće godine bilo osnovano trgovačko društvo u koje bi prešli svi zaposlenici, pri čemu se neće smanjivati njihova prava, najavila je potpredsjednica Vlade.

Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja još je ranije u razgovoru za Index objasnila zašto bi bilo kakvo unajmljivanje usluga čišćenja od privatnih servisa u školama bilo potpuno neprihvatljivo, a što je vrlo lako moguće i ako se uvede spin off model.

"U školi je puno djece, ima onih koja su dosta boležljiva, prenose se zaraze, dogodi se da vam dijete povraća, ili da se nešto prolije ili pak netko razbije prozor, a vi nemate čistačicu jer ona dolazi u šest ujutro i potom odlazi čistiti neku banku. Nama u školi je nužna čistačica koja će raditi puno radno vrijeme u školi, a ne samo povremeno dolaziti. Isto kao što su privatni servisi za čišćenje neprihvatljivi u bolnicama, jednako su tako i u školama. Tko god radi s djecom treba imati čistačicu, a svatko pametan zna da nema smisla za škole i vrtiće te bolnice angažirati servise", rekla je Šprem.
 
 
Izvor: Index
Piše: Martina Pauček Šljivak
Foto: Hina
Objavljeno: 16. 6. 2014.