Izdvajanje pratećih djelatnosti u novu tvrtku, u vlasništvu države. To je šira, hrvatska defincija kratkog engleskog spin-offa. Za Vladu je to bolji model od outsourcinga, kojim bi isti poslovi bili u rukama privatnika. Za sindikate su oba modela podjednako loša.

Bez obzira na to što je Vlada outsourcing zamijenila modelom spin-off, sindikati kažu da zahtjev ostaje isti - zabrana bilo kojeg oblika izdvajanja. Dakle, nama je potrebanveći broj potpisa kako bismo kasnije eliminirali rasprave o tim važećim, nevažećim, imali ih dovoljno, nema li ih dovoljno, izjavio ječelnik sindikatazaposlenika u hrvatskom školstvu "Preporod" Željko Stipić.

Jučer je u emisiji HTV-a Hrvatska uživo Stipić rekao da njihova akcija ima i potporu nekih ministara.Upitan danas koji su to ministri, Stipić je odgovorio: To vam neću reći kao što ni gospođa Opačić nije rekla koji su to sindikalci njoj predlagali spin-off kao rješenje.

Poslodavci protiv spin-offa

Vlada je izborom spin-offa, uz sindikate, dobila još jednog neistomišljenika. Dovoljno ljutitog da se požali. Iz Hrvatske udruge poslodavaca poslali su dopis Europskoj komisiji i Agenciji za tržišno natjecanje u kojem upozoravaju na sve opasnosti spin-offa i moguće negativne učinke na tržišno natjecanje koji će proizaći iz te Vladine odluke.

HUP-ovci ističu da je osnivanje državne megatvrtke s 24.000 zaposlenih suprotno preporukama svih domaćih i stranih stručnjaka, ali i Europske komisije, upravo zbog ulaska u proceduru prekomjernog deficita.
 
 
Izvor: Hrt.hr
Autor: Hrt.hr
Foto: Hrt.hr
Objavljeno: 19. 6. 2014.