KAOS 48 SATI PRIJE KATASTROFE
(Slobodna Dalmacija)
Hrvatske vode uvjeravale stanovništvo: Mirno spavajte, nema poplave...
Dva dana prije nego su poplave poharale istok Hrvatske, prostor županjske Posavine posjetio je djelatnik Hrvatskih voda iz Vinkovaca. Nakon što je obišao teren, mještanima je mirno poručio da se nemaju što brinuti jer se kod njih ništa neće dogoditi. Iako su poplave već harale susjednom BiH, upravo uz rijeke koje su dio tzv. savskog sliva, nadležna državna služba zaključila je da one neće ugroziti Hrvatsku.
To je samo jedna od niza pogrešnih procjena koje su dovele do kaosa koji je uslijedio u područjima u blizini rijeke Save: poplavljenih kuća, uništenih usjeva i, naposljetku, ljudskih žrtava.
- Nakon što počnu padati obilne padaline, i u nekoj od nama susjednih zemalja počne rasti vodeni val, moguće je točno izračunati kada će on stići do naših granica i koliki će biti njegov obujam. Od trenutka kada je Miljacka počela odnositi mostove u BiH prošlo je nekoliko dana, znalo se da će ta voda završiti u Savi i doći do Hrvatske, no naše službe nisu ništa poduzimale – upozorava stručnjak za sigurnost i kolumnist portala Obris.org Igor Tabak.
Načelnik Županijskog stožera za zaštitu i spašavanje Vukovarsko-srijemske županije Zdravko Kelić upravo se na to požalio predsjedniku države Ivi Josipoviću.
– Očekivali smo da nam struka kaže što nas očekuje i koliko nas vode može ugroziti. Međutim, na prvom sastanku Stožera službena procjena Hrvatskih voda bila je da se očekuje vodostaj Save od 920 centimetara. Dan poslije ta procjena iznosila je oko 1030-1040 centimetara. Nažalost, Sava je došla do 1200 centimetara, a s kakvom stihijom smo se suočavali govori i to da je vodostaj rastao i do 14 centimetara na sat – istaknuo je Kelić.
Velika opomena
- Koordinacija je kod nas redovito problematična. I kad je poplava, i kad padne snijeg, i kad izbije požar, na vidjelo izlaze nejasne zapovjedne linije i još nejasnije odgovornosti. Tada na scenu stupa vojska i spašava stvar, iako bi trebala biti zadnja u lancu koja će intervenirati – ističe Tabak. Na terenu se trenutačno nalaze 1023 pripadnika oružanih snaga te ukupno 90 vozila. Oni su, uz policiju, jedina organizirana formacija na koju se mještani u ovim neizvjesnim vremenima mogu osloniti.
Sociolog Renato Matić upozorava da bi vlast iz ovoga trebala izvući značajnu poruku.
- Političke elite uvijek se izvlače da nema novca i da ne mogu napraviti ovo ili ono. Hrvatski građani pokazali su, međutim, i da bez njih mogu funkcionirati, pomagati jedni drugima, solidarizirati se. Ovo je jedna velika opomena politici. Ako ne mogu koordinirati taj društveni potencijal koji u Hrvatskoj postoji, onda su jednostavno - višak – zaključuje Matić.