Diljem Hrvatske počela kampanja
(Novi list)
Aktivisti poručili ministru "Ti se kockaš – svi gubimo!"
Aktivisti tvrde da ministar Vrdoljak "zavarava javnost tvrdeći kako će standardi crpljenja nafte u Hrvatskoj biti stroži nego u Italiji, iako znamo da je u Italiji zabranjeno crpiti naftu na udaljenosti 22 kilometara od morskih i obalnih zaštićenih područja

ZAGREB/SPLIT - Aktivisti svjetske nevladine organizacije za zaštitu prirode WWF-a, Greenpeacea i Zelene akcije u petak su prosvjedovali ispred Ministarstva gospodarstva porukom na transparentu "Ti se kockaš – svi gubimo!", kojom su, kako su istaknuli, upozorili na neprihvatljive rizike u koje je ministar Ivan Vrdoljak voljan gurnuti brojne lokalne zajednice i hrvatsko najvrjednije prirodno dobro - Jadransko more.
Prosvjed je organiziran u sklopu kampanje "SOS za Jadran", koju su pokrenuli WWF, Greenpeace, Zelena akcija, Sunce, Žmergo, Zelena Istra i druge udruge za zaštitu prirode i okoliša - podržalo ih je više lokalnih inicijativa i udruga organiziranjem simboličnih akcija diljem Hrvatske. Zahtijevaju od Vlade, kako kažu, "odustajanje od potpisivanja štetnih ugovora sa odabranim koncesionarima".

Aktivisti tvrde da ministar Vrdoljak "zavarava javnost tvrdeći kako će standardi crpljenja nafte u Hrvatskoj biti stroži nego u Italiji, iako znamo da je u Italiji zabranjeno crpiti naftu na udaljenosti 22 kilometara od morskih i obalnih zaštićenih područja. Strateškom studijom utjecaja na okoliš istraživanja i eksploatacije nafte i plina na Jadranu ovakvi se zahvati dozvoljavaju samo šest kilometara od nacionalnih parkova Kornata i Mljeta".
Eko-aktivisti smatraju da bi u slučaju bilo kakve nesreće, istraživanje i potencijalna eksploatacija nafte dugoročno ugrozili eko-sustav Jadrana, a time i sve ljude koji ovise o turizmu i ribarstvu. Time su, kažu, podjednako ugroženi stanovnici obale i otoka, kao i oni na kopnu – zbog važnosti koju za Hrvatsku ima turizam i ribarstvo.
Aktivisti i aktivistkinje ponovili su poziv građanima i građankama te institucijama da se pridruže slanju komentara i primjedbi u sklopu javne rasprave o SPUO koja traje do 16. veljače.

